Telefon Numaramız

0 354 212 96 77

Mail Adresimiz

info@yozgattb.org.tr

İŞ KUR ve TOBB arasında “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü"

İŞKUR ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP)” imzalandı.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız yaptığı açıklamada, kurumumuz ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP)” imzalandığını söyledi.

Yıldız, “bu Protokolün işleyişiyle ilgili uygulama usul ve esasları kapsamında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü Uygulama Genelgesi” hazırlanıp yayımlandı. Genelgeye istinaden Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Ticaret Borsası Başkanlığından Oluşan İl Çalışma Gurubu Oluşturuldu” dedi.

Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sinan Çelik ise, Bu protokol ile işverenlerimize nitelikli işgücünü yetiştirme imkânı sağlanıyor buda işverenlerimizin kendi çalışma kültürüne uygun personel yetiştirme imkânı sağladığı gibi üretimini artırıp maliyetini de azaltmaktadır dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli ise, işgücü piyasasını rahatlatacak bir çalışma olduğunu vurgulayarak bu süreçte hem iş arayanımız hem de işverenimiz bu protokol kapsamında yapılacak çalışmalardan faydalanacağını söyledi.

Oluşturulan İl Çalışma Gurubunun görevleri ve diğer ayrıntıları hakkında bilgi veren Yıldız,

İşgücü taleplerini değerlendirerek mesleki eğitimlerin hangi mesleklerde düzenleneceğini belirlemek, Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlamak amacıyla mesleki eğitimler için gerekli çalışmalar yaparak İl Müdürlüğüne teklif etmek, Eğitimlerin Oda/Borsa tarafından belirlenen eğitim mekânlarında veya iş yerlerinde gerçekleştirilmesini sağlamak, Mesleki eğitim süresince en az bir kere eğitim düzenlenen mekânın ziyaret edilmesini sağlamaktır.

GÜNLÜK 61.65 TL

Yıldız, düzenlenecek Mesleki Eğitim Kurslarına katılan vatandaşlarımıza günlük 61,65 TL cep harçlığı, Genel Sağlık Sigortası, İş Kazası ve Meslek Hastalığı sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacağını hatırlatarak, yapılacak çalışmaların İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyordum dedi.

 

Kaynak: http://www.yozgatcamlik.com/haber/3440/iskur-megip-ile-calisacak

Sakarya Caddesi Açıkgöz Apartmanı Kat: 2,3,4   No:10 Hizmet Binası PK. 66100 Yozgat / Türkiye

+90 354 212 96 77    info@yozgattb.org.tr